Sporządzanie testamentu to ważny proces, którym powinien zająć się każdy. Z uwagi jednak, że jest to temat drażliwy, często odkładany jest na przyszłość lub jego znaczenie jest bagatelizowane. Tymczasem, poprawnie wykonany testament pozwala zabezpieczyć interesy naszych bliskich i zapewnić bezpieczeństwo finansowe na przyszłość. Dzięki odpowiednim krokom mamy bowiem szanse uniknąć nieporozumień i konfliktów między spadkobiercami w przyszłości. Z powyższych względów warto więc wiedzieć czym jest testament, jakie są jego rodzaje i jak go przygotować.
Czym jest testament?
Testament to dokument, który zawiera rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Może być sporządzony wyłącznie przez osobę działającą świadomie i swobodnie, nieważny będzie testament sporządzony pod wpływem groźby lub błędu. Można go w każdej chwili odwołać. Testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkodawcy, wykluczone jest zatem sporządzenie testamentu wspólnie z inną osobą np. z małżonkiem. W testamencie wskazujemy kogo powołujemy do całości lub części spadku. Możemy wskazać jedną osobę lub kilka osób dziedziczących w odpowiednich częściach (np. po 1/4 majątku). W testamencie możemy również uczynić zapisy np. określonego co do tożsamości składnika majątku (np. działki, mieszkania, samochodu) na rzecz konkretnej osoby. Istnieją różne formy testamentu, jednak każdorazowo musi on dla swojej ważności i skuteczności spełniać określone wymagania formalne. Testament, któremu brakuje któregoś z niezbędnych elementów, nie będzie mógł być wykonany po śmierci spadkodawcy.
Rodzaje testamentów
Ustawodawca przewidział kilka rodzajów testamentów, które dzielą się na testamenty zwykłe i szczególne. Wśród testamentów zwykłych na pierwszym miejscu wyróżniamy testament holograficzny (tzw. własnoręczny), musi on być w całości napisany pismem ręcznym, opatrzony datą i podpisany. Własnoręczność całego tekstu jest bardzo istotna, nie wystarczającym będzie podpisanie komputerowego wydruku. Następnie istnieje testament notarialny, w całości sporządzony w formie aktu notarialnego oraz testament allograficzny (inaczej urzędowy), sporządzony ustnie wobec urzędnika np. wójta czy kierownika urzędu stanu cywilnego, w obecności dwóch świadków. Testamenty szczególne to testament ustny, podróżny i wojskowy. Testamenty szczególne można sporządzić wyłącznie w określonych, szczególnych okolicznościach. Każdy z testamentów zwykłych i szczególnych ma swoje zalety i wady, istnieją również rozrządzenia, które dla swej ważności wymagają konkretnej formy, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże wybrać najodpowiedniejszy rodzaj testamentu dla konkretnej sytuacji.
Etapy sporządzania testamentu
Sporządzenie testamentu składa się z kilku etapów. Przede wszystkim, warto przemyśleć, czy testament ma dotyczyć całego majątku, czy tylko jego części. Czy ma zastępować dziedziczenie ustawowe, czy tylko je uzupełniać. Czy znajdą się w nim postanowienia dotyczące wykonawcy testamentu, bądź takie przewidujące podstawienia testamentowe. Wreszcie należy się zastanowić, czy są jakieś konkretne zapisy lub polecenia, które chcemy w testamencie umieścić. Jeżeli chcemy by określona osoba nabyła konkretny przedmiot od razu z chwilą naszej śmierci, właściwym będzie przygotowanie zapisu windykacyjnego, który może zostać umieszczony wyłącznie w testamencie notarialnym. Bardzo istotna jest również kwestia ewentualnego wydziedziczenia zstępnych, małżonka, bądź rodziców. Dzięki takiemu zabiegowi, osoby które powołane byłyby do spadku z mocy ustawy, ale zgodnie z wolą spadkodawcy mają zostać pominięte w testamencie (np. niewdzięczny zstępny), zostaną pozbawione zachowku, który przysługiwałby im w przypadku braku takiego zapisu. Należy jednak pamiętać, że skuteczne wydziedziczenie wymaga wskazania w testamencie konkretnej, określonej ustawowo, przyczyny. Następnie, należy wybrać odpowiedni rodzaj testamentu i przygotować dokument zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?
Sporządzenie testamentu to poważna sprawa, która wpływa na kształt dziedziczenia i reguluje stosunki prawne i majątkowe między spadkobiercami. Osiągnięcie zamierzonego celu wymaga zatem znajomości konkretnych przepisów prawa oraz specjalistycznej wiedzy. Pominięcie któregoś elementu, może bowiem zniweczyć zamierzony skutek. Jeśli nie decydujemy się na pomoc notariusza, bądź urzędnika, warto, nawet już po sporządzeniu testamentu własnoręcznego, skonsultować się z prawnikiem, który upewni się, że dokument jest ważny i zgodny z prawem, a skutki jakie wywoła będą zgodne z zamierzonymi. Pomocne może być również skorzystanie z porady na wcześniejszym etapie. Doświadczony prawnik pomoże bowiem w doborze odpowiednich rozwiązań oraz zadba należycie o realizacje woli klienta. Udzieli również rad i wskazówek związanych z dziedziczeniem, dalszym zniesieniem współwłasności majątku spadkowego, czy kwestiami podatkowymi wynikającymi z dziedziczenia. Udanie się po poradę może zaoszczędzić wiele czasu i nerwów.
Korzystając z usług naszej Kancelarii można uzyskać pomoc w sporządzeniu testamentu oraz skonsultować wszelkie wątpliwości związane z dziedziczeniem, wydziedziczeniem, podziałem majątku i wynikającymi z tego postępowaniami przed sądem, notariuszem, czy urzędem skarbowym. Dzięki profesjonalnej pomocy można mieć pewność, że przyszły testament zostanie sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i zabezpieczy interesy stosownie do woli spadkodawcy.
Potrzebujesz pomocy w innym aspekcie?
Skontaktuj się z nami! Nasza Kancelaria Adwokacka Szlońscy oferuje:
- porady prawne,
- prowadzenie spraw przed sądami i urzędami,
- obrona w sprawach karnych i wykroczeniach przed sądami i organami ścigania,
- reprezentowanie pokrzywdzonych,
- sporządzanie i opiniowanie umów i pism,
- prowadzenie negocjacji, rokowań i pertraktacji ugodowych,
- zlecenia niestandardowe, dostosowanie do potrzeb i oczekiwań klienta,
- porady prawne online
Skontaktuj się z nami:
+48 662 040 129
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.