Umów spotkanie
   Porada prawna online
   Ideą zamieszczenia na stronie Kancelarii artykułów prawniczych była chęć umożliwienia Czytelnikom samodzielnego rozwiązywania podstawowych problemów prawnych. Niestety ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Dokonując samodzielnie czynności mających znaczenie prawne, trzeba mieć świadomość, że często wywoływane przez nie skutki prawne są nieodwracalne, a podjętych czynności nie można w prosty sposób cofnąć. Dlatego dobrze byłoby aby wszystkie działania wywołujące skutki prawne były podejmowane w oparciu o znajomość obowiązujących przepisów, ich interpretacji i zastosowania w praktyce, tak aby nie wywołać niespodziewanych, niekorzystnych konsekwencji prawnych, zbędnych kosztów, a przy tym strat i nerwów.

   Mamy nadzieje, że zamieszczone przez Nas wskazówki pomogą przy podejmowaniu decyzji związanych z dokonywaniem czynności mających skutki prawne, minimalizując ryzyko powstania problemów prawnych w przyszłości.

   Co to jest postępowanie nakazowe?

   Postępowanie nakazowe - czym jest?

   Postępowanie nakazowe jest zasadne w odniesieniu do roszczeń pieniężnych lub w przypadku dochodzenia świadczenia innych rzeczy zamiennych. Najważniejszą jego zaletą jest fakt, że w postępowaniu nakazowym nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy sądowej, co przyspiesza cały proces. Sąd, na wniosek powoda zgłoszony w pozwie, wydaje nakaz zapłaty, w którym nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami. Od nakazu zapłaty pozwany może wnieść zarzuty.

   Jednak, co istotne, nakaz zapłaty zostanie wydany jedynie w przypadku, gdy strona, która chce dochodzić swoich roszczeń, załączy do pozwu odpowiednie dowody. Może to być np. zaakceptowana przez dłużnika zaległa faktura, wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, dokument urzędowy, umowa, dowód spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego i dowód doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku. Ustawodawca przewidział także wymogi stosowne do roszczeń z weksli i czeków.

   Dlatego należy pamiętać, że postępowanie nakazowe może być skuteczne tylko wtedy, gdy roszczenia są jasno i precyzyjnie określone oraz przede wszystkim udowodnione w należyty sposób. W praktyce niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości, czy dowody, którymi dysponujemy są wystarczające i czy spełniają szczegółowe kryteria ustawowe. Dlatego przy sporządzaniu pozwu warto skorzystać z usług doświadczonych adwokatów, którzy pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, ocenią zgromadzony materiał i przygotują stosowną argumentację.

   Kancelaria Szlońscy to zespół doświadczonych adwokatów, którzy pomogą Państwu w procesie postępowania nakazowego. Znajomość przepisów prawa, zaangażowanie i doświadczenie pozwalają nam skutecznie reprezentować interesy naszych klientów. Działamy kompleksowo, dbając o wszechstronne podejście, by zapewnić najlepsze rozwiązania dla naszych klientów.

   Potrzebujesz pomocy adwokata w innym aspekcie?

   Skontaktuj się z nami! Nasza Kancelaria Adwokacka Szlońscy oferuje:

   • porady prawne,
   • prowadzenie spraw przed sądami i urzędami,
   • obrona w sprawach karnych i wykroczeniach przed sądami i organami ścigania,
   • reprezentowanie pokrzywdzonych,
   • sporządzanie i opiniowanie umów i pism,
   • prowadzenie negocjacji, rokowań i pertraktacji ugodowych,
   • zlecenia niestandardowe, dostosowanie do potrzeb i oczekiwań klienta,
   • porady prawne online

    Skontaktuj się z nami:
    +48 662 040 129
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   Wyszukaj

   Ostatnio dodane

   stopka-logo-kancelaria-adwokacka-szlonscy
   ul. Jana III Sobieskiego 245,
   lokal nr 5, I piętro
   Copyright © 2017 Szloński & Szlońska Kancelaria Adwokacka All Rights Reserved. Designed By 1 Piksel